wtorek, 19 listopada 2013

Psychologia w informatyce - po konferencji InfoMEET

Uważam, iż nadszedł już czas, aby myśleć świadomie o psychologii w informatyce.
Na konferencji branżowej InfoMEET w Krakowie mówiłam o emocjach w informatyce.

Emocje w zespołach deweloperów

Jedno spojrzenie na emocje dotyczy zespołów projektowych. O zależności efektywności wykonywania zadań od pobudzenia emocjonalnego od dawna wiedzą i stosują tę wiedzę psychologowie sportu. Sądzę, że już pora na psychologów informatyki.

Wydaje się to jednak bardziej złożonym tematem niż w sporcie, gdyż o wiele trudniej mówić o mierzeniu efektywności pracy deweloperów, w porównaniu ze sportowcami.

Emocje użytkowników oprogramowania

Jestem wyznawcą zasady:
                         technologia dla człowieka, a nie człowiek dla technologii.
 Wielokrotnie pisałam już na blogu o przypadkach, kiedy człowiek jest niewolnikiem źle używanej technologii, źle zaprojektowanej i wykonanej technologii. Sytuacje takie są już za częste w codziennym życiu, dlatego najwyższa pora coś z tym zrobić.

To kolejny obszar na zastosowanie psychologii w informatyce, a mówienie tylko o UX (User Experience) to zdecydowanie za mało.

Informatyka afektywna

 I wreszcie rozpoznawanie i przetwarzanie emocji z wykorzystaniem technologii. Do tego tematu, jako uzupełniającego spojrzenie na emocje w informatyce, zaprosiłam kolegę z branży, Pawła Jarmołkowicza, który opowiedział o swoim projekcie Harimata.

Morał z tej bajki ...

To już czas. Czas na psychologię w informatyce. Zbliżyliśmy się do granicy, gdzie technologia zaczyna niebezpiecznie oddziaływać na nasze życie. Wyrosło już pokolenie, które nie zna innego życia, bez technologii. I to jest groźne. Czy ktoś to przewidział?

Trzeba tworzyć technologię ze świadomością tego, jak może ona wpływać na nasze życie. I to zarówno życie twórców, jak i konsumentów tej technologii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania