wtorek, 17 czerwca 2014

Technologia dla człowieka - z punktu widzenia psychologii

W kontekście moich zainteresowań, czyli psychologii, jako uzupełnienia informatyki natrafiłam na artykuł psychologa, który zajmuje się wykorzystywaniem technologii dla potrzeb psychologii i rozwoju człowieka.

Internet a rozwój człowieka

Polecam artykuł pana profesora Bassama Aouil z Instytutu Psychologii Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, Przestrzeń wirtualna w procesie wspomagania rozwoju i życia człowieka. Artykuł zawiera fragmenty z książki B. Aouil (2004) „Psychologia pomocy Online”, więc sprzed 10 lat, ale sądzę, że temat dopiero dojrzewa.

W podsumowaniu artykułu autor pisze:

Rzeczywistość wirtualna stanowi wielką szansę wspomagania rozwoju ludzkości w szerokim rozumieniu pojęcia „wspomaganie”, ale tworzy także nowe bariery i nierówności, nosi z sobą wiele zagrożeń, zarówno dla jednostki, jak i dla społeczeństwa w całości. 

Świadomość istnienia tej rzeczywistości i wiedza o pozytywnych jej stronach jest konieczna dla lepszego funkcjonowania, ale współczesny człowiek, który nie wyobraża sobie braku dostępu do sieci i komputerów bardzo często zapomina, że warunkiem dobrego zdrowia jest dbałość o własny wszechstronny rozwój, umiejętność wygospodarowania czasu wolnego przeznaczonego na odpoczynek na łonie natury oraz podtrzymania kontaktów z przyjaciółmi i rodzinną.

- wyróżnienia pochodzą ode mnie.

Technologia w służbie człowieka?

Początkowy fragment artykułu dotyczy historii powstania internetu, natomiast dalsze części dotyczą wykorzystania technologii w procesie edukacji, rozwoju i terapii dzieci, młodzieży i dorosłych.

Z perspektywy czasu wiem, że realizowane są już projekty wspomagające np. diagnostykę autyzmu u dzieci, czy inne formy wsparcia terapii dzieci. E-learning staje się coraz bardziej popularny, chociaż w dalszym ciągu jest dopiero w powijakach. Tworzenie usług e-Państwa obserwuję od wielu lat i z mieszanymi uczuciami.

Ile czasu potrzeba, żeby proces dojrzał i przyjął dobry dla człowieka kierunek? 20, 50, 70 ...? I komu miałoby na tym zależeć? A kto ma na to wpływ?

Konkluzja

Dochodzę do wniosku, że idea technologii w służbie człowieka zbyt często jest zniekształcana i to człowiek jest w służbie technologii. Technologia zniekształca świat wielu osób, pozbawiając ich możliwości myślenia i decydowania o swoim życiu, wartościowym życiu.

Co jest wyznacznikiem wartości życia człowieka?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania