środa, 26 lutego 2014

Jak ważne są emocje

Trudno czasami zapanować nad emocjami. A to emocje powodują nasze działania.

Czwarte spojrzenie

Dzisiaj siadłam do komputera z zamiarem napisania czegoś więcej o emocjach w informatyce. Na moich prelekcjach mówię o trzech obszarach:
  • emocjach w zespołach projektowych tworzących oprogramowanie
  • emocjach po stronie użytkowników oprogramowania
  • emocjach jako przetwarzanych informacjach rozpoznawanych podczas interakcji z oprogramowaniem i sprzętem (informatyka afektywna - tylko wspominam o niej).
Chciałam dzisiaj napisać o emocjach, jakie budzą się poza pracą, w życiu prywatnym. Nie da się oddzielić czasu pracy i reszty życia, te emocje są cały czas w nas. Jednak coś zburzyło mój plan ...

Niespodziewane zdarzenie

Niespodziewanie otrzymałam informację o sytuacji wątpliwej etycznie. Nie jestem ekspertem w stosowaniu prawa, ale wszelkie moje działania muszą być zgodne z moimi zasadami etycznymi.

Otarłam się dzisiaj o sytuację, kiedy ktoś postąpił tak, jak ja bym nie postąpiła. A jako, że uczestniczymy we wspólnym przedsięwzięciu, poczułam się tym dotknięta. Mój sposób myślenia, moje wartości, spowodowały takie, a nie inne emocje.

Tak, jak w modelu emocji ABCD:

A - zdarzenie inicjujące (nadużycie, błąd)
B - przekonania, wartości, myśli (ktoś postąpił nieetycznie)
C - emocje (złość)
D - działanie (wysłałam SMS, maila, czekam na odpowiedź)

Dopóki nie doczekam się naprawienia sytuacji, złe emocje będą we mnie. To zaburza moje myślenie i działanie dzisiejszego dnia. Muszę włożyć wiele wysiłku, żeby nie myśleć o tym, a i tak ta niedomknięta figura (pojęcie z Gestalt) będzie dobijać się we mnie i absorbować moją energię.

Morał

Przysłowie ormiańskie: Rana od miecza goi się łatwo; rana od złego języka goi się znacznie trudniej. 

Dołączam zdjęcie z krakowskiego Rynku Głównego zrobione w niedzielę o zmierzchu.


poniedziałek, 24 lutego 2014

Do czego mam talent?

Czy sami jesteśmy w stanie uświadomić sobie, jakie mamy talenty, jakie mocne strony? Jakie nasze umiejętności wiążą się z pasjami, jakie mamy w życiu? I jak to się ma do naszej pracy?

Potrzebuję mentora!

Samemu trudno popatrzeć na siebie z boku, zobaczyć cechę, której sami nie widzimy. Zwłaszcza taką mocną, pozytywną cechę, talent.

Dlaczego mamy się godzić na nudną i monotonną pracę, jeżeli w życiu pociąga nas przygoda? Albo też odwrotnie, lubimy ciszę i spokój, a mamy bardzo stresującą nas pracę, wymagającą ciągłego podejmowania decyzji pod presją czasu?

Przydałby się ktoś, z kim można porozmawiać o moich talentach do robienia czegoś ... czego właśnie?

Morał z tej bajki

Można zmieniać swoje życie na lepsze. To jest możliwe. Trzeba mieć tylko kogoś, kto będzie nam w tym asystował. Bo samemu bardzo trudno wdrażać zmiany, zwłaszcza, jak nie wiadomo, w jakim idziemy kierunku.


czwartek, 20 lutego 2014

Weekend z RTZ w Krakowie

Jeżeli jeszcze nie masz planów na piątek i najbliższy weekend, warto wybrać się na kurs RTZ w Krakowie.

Pisałam o nim jakiś czas temu, a pierwszy raz o RTZ w maju 2013 roku. Wtedy odkryłam i poznałam skuteczność tej metody.

Jak pisze prowadzący, Tomasz Drożdż
"RACJONALNA TERAPIA ZACHOWANIA, to poznawczo - behawioralna terapia samopomocy emocjonalnej.
RTZ to nie tylko skuteczny program terapeutyczny, ale przede wszystkim nowoczesny sposób rozumienia siebie i innych. 

RTZ poprzez techniki samopomocy uczy jak radzić sobie z codziennymi kłopotami i stresem. Pomaga też radzić sobie z trudnymi problemami osobistymi i rodzinnymi jak: uzależnienia, depresja, stany lękowe, natręctwa, problemy małżeńskie i seksualne, poważna choroba (np. nowotwór złośliwy, AIDS), czy strata bliskiej osoby. 

RTZ pomaga samodzielnie stawiać sobie zdrowe cele i je osiągać oraz zapobiegać nawrotowi problemu."

Szkolenie zaczyna się w piątek o 10-tej, czyli już jutro, ale może są jeszcze miejsca, może warto zapytać.

W Krakowie mamy teraz piękną pogodę :)


środa, 12 lutego 2014

Nasza fenomenologia, czyli co widzimy

Możemy patrzeć na to samo i widzieć co innego. Możemy mówić to samo i słyszeć co innego. Ważne jest w tym wszystkim ustalenie wspólnej perspektywy, na co patrzymy, co jest naszym obiektem zainteresowania, celem.

Brama do ... czyli nasza fenomenologia

Chodząc ulicami Krakowa zrobiłam zdjęcie dołączone do tego posta. Wypatrzyłam w ciemnym korytarzu piękną bramę. I ona mnie zachwyciła. Ale, jak przyjrzeć się zdjęciu, można na nim ujrzeć albo fragment korytarza z ciekawą posadzką albo piękne witraże w bramie albo też zrujnowaną oficynę.

Wszystko to można zobaczyć na tym jednym zdjęciu, w zależności od tego, na czym skupimy uwagę. A to, na czym skupimy uwagę, co zauważymy, zależy wyłącznie od nas, jest naszą indywidualną cechą, naszą fenomenologią.

Analiza potrzeb z punktu widzenia ... kogo?

A jak jest w analizie potrzeb, analizie wymagań przy produkcji oprogramowania? Też istnieje wiele perspektyw, które należy uwzględnić. Trzeba je sobie uświadomić, nazwać i opisać językiem fenomenologii danego zainteresowanego.

W każdych fachu, w każdym rzemiośle liczą się dwie strony wykonywanej usługi. Jednak strona jest fachowcem w tym co robi, ma dobry warsztat pracy. Czyli na ten przykład analityk biznesowy, analityk wymagań. A druga strona, to odbiorca jego usługi. Kto jest klientem jego usługi? Jaki ma punkt spojrzenia i jaką ma fenomenologię?

Z trzeciej strony ...

Jednak w analizie biznesowej jest jeszcze trzecia strona, ze swoją fenomenologią. To przyszły odbiorca tej analizy, to ktoś, kto na podstawie tej analizy będzie projektował i realizował oprogramowanie. Trzeba pogodzić wszystkich, umożliwić im wzajemne zrozumienie w patrzeniu.

Morał z tej bajki

Sztuką jest zrobienie tak dobrej analizy, żeby wszyscy zainteresowani znaleźli w niej swój punkt widzenia, swoją fenomenologię, ale jednocześnie zobaczyli też to samo. To tak, jak na tym zdjęciu ...

czwartek, 6 lutego 2014

Spacerkiem przez krakowski Kazimierz

Miękkość dnia

Dochodzi piąta
Miękka pora dnia
Między dniem a nocą
Zawieszenie

Łagodne miękkie słońce
Chyli się do snu
Łagodna pora dnia
Na spotkanie

sobota, 1 lutego 2014

Polecam - szkolenie z Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ I)

Gorąco polecam szkolenie z Racjonalnej Terapii Zachowania.
RTZ I - poziom podstawowy.

Prowadzący o bardzo wysokim poziomie kompetencji, rzadko prowadzący szkolenia.
Termin najbliższego szkolenia 21 - 23 lutego 2014 r. w Krakowie.

Osobiście zetknęłam się RTZ ponad rok temu i wiem, jak jest to skuteczne podejście, które pomaga zmienić zachowania, nawyki. Stosowane nie tylko jako terapia, ale też, a może przede wszystkim, jako autoterapia.

RTZ pomaga we wprowadzaniu zmian w życiu. Jeżeli tylko chcesz wprowadzić zmiany.