czwartek, 28 sierpnia 2014

sobota, 23 sierpnia 2014

Pamięci Mojego Ojca

Dzisiaj mija 30 lat od śmierci Mojego Ojca - Fotografa.

Nauczył mnie jak żyć i pracować
Będę żyć, pracować i cieszyć się życiem, po swojemu

Nauczył mnie patrzeć przez wizjer aparatu na świat
Za to Mu dziękuję, poznaję piękno świata

Uczył mnie, co dobro, a co zło
Sama chcę odkrywać prawdę

Dziękuję za życie
Teraz żyję swoim życiem

Chcę żyć tu i teraz

wtorek, 19 sierpnia 2014

Uwolnij energię i działaj

Kiedy chcesz coś robić, wprowadzić zmianę w życiu, a jednocześnie coś Cię blokuje z tym działaniem, zastanów się, co to może być.

Niedomknięty Gestalt, czyli figura

Jest jakiś temat, problem, coś niedomkniętego (tzw. Gestalt – figura), co zaprząta Twoje myśli, siedzi gdzieś głęboko i blokuje działanie. Dopóki nie rozwiążesz tego problemu, nie „przepracujesz go”, będziesz stać w miejscu.

Inspiracja

W kolejny kroku warto zadbać natychmiast o sytuacje, spotkania z osobami, które nas inspirują do działania. Po prostu poszukać jakichś bodźców, zmian.

A co Ciebie inspiruje? Gdzie i jak szukasz inspiracji? Masz jakieś sprawdzone metody? A może dopiero chcesz je sobie uświadomić i zacząć świadomie stosować? 

Motywacja

A motywacja? Czy wiesz, jakie emocje motywują Cię do działania? Ja już to odkryłam jakiś czas temu. I teraz, jak poczułam tę emocję, obudziła się we mnie chęć do działania, motywacja.

7 kroków

Dzielę się tym z Tobą, bo może też czasami jesteś w sytuacji, kiedy nie wiesz, dlaczego, ale nie możesz zacząć działać. Czujesz się tak, jakby uszło z Ciebie całe powietrze. 

Wtedy warto iść krok po kroku, tak, jak ja tego doświadczyłam (to moje odkrycie, pewnie są też inne metody):

1.      Uświadom sobie, co jest naprawdę Twoim problemem (niedomkniętym Gestaltem - figurą)
2.      Przepracuj tę figurę i domknij ją (często potrzebna jest pomoc)
3.      Poczuj uwolnioną energię
4.      Poszukaj inspiracji do działania
5.      Poszukaj emocji, które Cię motywują
6.      Doprecyzuj cel - zmianę
7.      Działaj!

Konkluzja

Są takie sytuacje, kiedy trzeba zacząć od początku, czyli uświadomienia sobie, co blokuje naszą energię do działania. I okazuje się to być fascynującą podróżą w głąb siebie.

Mnie ta podróż zafascynowała do tego stopnia, że teraz pomagam innym w poznawaniu siebie, swoich emocji, przekonań, a następnie we wprowadzaniu zmian, czyli osiąganiu dobrze określonych celów.

Artykuł jest dostępny też  w bazie DobryCoach.pl.


wtorek, 12 sierpnia 2014

Co nas motywuje?

Na temat motywacji do działania można przeczytać wiele.

Cele

Pierwsze pytanie dotyczące celu:

CZEGO PRAGNĘ?

Inny wariant (z motywacją ujemną) - CZEGO UNIKAM?/CZEGO SIĘ BOJĘ?

Rodzaje motywacji
  • Nadzieja
  • Lęk
  • Złość
Z nich trzech wybieram złość. To pewny sposób motywacji, łatwo też można ją w sobie wzbudzić, jeżeli ma się taką metodę działania.

Lęk może rosnąć do monstrualnych rozmiarów i w efekcie paraliżować w działaniu. Trudno nad nim zapanować. Ale niewątpliwie motywuje do działania, zwłaszcza na etapie potrzeb podstawowych.

Nadzieja - ktoś powiedział, że jest zawsze. Mówi się "Nadzieja matką głupich". Można mieć nadzieję, może nawet motywuje to do działania, jednak nadzieja, to stanowczo za mało.

Jest jeszcze przyjemność ...

Trzeba się cofnąć do podstawowego pytania, czyli "czego pragnę?"

Konkluzja

"Długotrwałe niezaspokajanie potrzeb może prowadzić do zaburzeń osobowości" - przeczytane w sieci.

Warto uświadomić sobie swoje potrzeby i dążyć do równowagi z otoczeniem, do homeostazy. Wtedy będziemy mieć motywację do działania.


niedziela, 10 sierpnia 2014

Pozwól sobie na miłość

Miłość to afirmacja drugiej osoby

Czy znasz osoby, przy których czujesz się dobrze? Które Cię afirmują, akceptują, szanują bezwarunkowo? To prawdziwi przyjaciele.

Nie każdy ma to szczęście mieć takie osoby w swoim otoczeniu i w życiu. Warto wtedy zacząć od docenienia siebie przez siebie samego. Od dostrzeżenia swoich mocnych stron, atutów, zalet.

Doceń siebie

Na początku może sprawić Ci kłopot wypisywanie swoich mocnych stron, tego, co się w tobie samemu podoba, co w sobie doceniasz.

Ważne jest to wypisać, warto też mówić to sobie do lustra. Chociaż przyznaję, że mówienia do lustra nie jest łatwe, jeżeli nigdy się tego nie robiło. Ale warto próbować, jak poczujesz, że jesteś gotowy. Więc zacznij pisać, to możesz zrobić od razu.

Pozwól sobie na miłość i otulaj nią siebie oraz najbliższych. Wtedy miłość wróci do ciebie.

Cały artykuł przeczytasz na DobryCoach.pl.


sobota, 9 sierpnia 2014

Arystoteles powiedział

"Topica" - Arystoteles:

"Nie prowadź dysputy z pierwszym lepszym,
ale tylko z tym, o kim wiesz,

że posiada dosyć rozsądku,
aby nie powiedzieć czegoś o tyle głupiego,
że potem będzie musiał się tego wstydzić;

z tym,

kto może prowadzić dysputę za pomocą zasad - nie zaś sentencyj -
kto może wysłuchiwać dowodów i wnikać w nie;
kto ceni prawdę,

chętnie słucha dowodów, nawet przeciwnika

i dość jest sprawiedliwym, aby być w możności, gdy nie będzie miał racyi,
znieść to, że prawda znajduje się po stronie przeciwnej.



piątek, 8 sierpnia 2014

Wakacyjnie

Pozdrawiam wakacyjnie czytelników mojego bloga! :)

I cytat (Christopher Morley, 1890-1957):

Prawdziwy sukces osiągamy wtedy, 
gdy potrafimy przejść przez życie własną drogą
i nie pozwolić, by szaleństwo świata uzurpowało sobie prawo 
do władzy nad naszym życiem.


sobota, 2 sierpnia 2014

Kryzys wieku średniego - jak go przejść?

Moje urodziny skłoniły mnie do chwili refleksji. W efekcie napisałam krótki artykuł, dzieląc się swoimi przemyśleniami. To taki prezent dla innych z okazji moich urodzin :)

Tak naprawdę do napisania  artykułu zmobilizował mnie też mail z pytaniem od pewnej osoby, której za to pytanie teraz dziękuję :)

Artykuł umieściłam w bazie DobryCoach.pl.

Kryzys wieku średniego – jak go przejść?

Może jesteś mężczyzną w wieku 43 lat, a może kobietą w wieku 50 lat? Coś w tobie dojrzewa od pewnego czasu i nagle pewnego dnia rzucasz pracę i nie wiesz, co chcesz robić w życiu.

Najczęściej jest to związane z przechodzeniem kolejnego kryzysu w rozwoju psychicznym człowieka. To naturalne zjawisko, chociaż chyba trudno się do tego przygotować, a na pewno trudno samemu przez nie przejść. Ja potrzebowałam wsparcia i teraz dzielę się swoim doświadczeniem, pomagając innym w podobnych sytuacjach.

Nasz rozwój psychiczny można podzielić na siedmioletnie okresy, stąd właśnie te momenty przełomowe, m. in. 35, 42, 49 lat. Nie wszystkie przechodzimy równie intensywnie i „burzowo”.

Osoby, które szukają pomocy, najczęściej mówią, że czują brak siły i motywacji, brak celów, sensu życia. Często jest to jakieś zatrzymanie na ścieżce zawodowej i stawianie sobie pytania, co chcę dalej robić w życiu. Sytuacja wygląda lepiej, jeżeli ma się pracę, rodzinę i dzieci, przyjaciół, a gorzej, jeżeli dzieci wyfruwają już z gniazda, jest się samotnym, w pracy napotyka nas mobbing. Może też zaczyna nam szwankować zdrowie.

Zacznijmy od marzeń

Jaka była Twoja ulubiona książka w dzieciństwie, która Cię ukształtowała? Sięgnij do niej, przeczytaj teraz. Od tego warto zacząć, to jedna z opcji.

Odpowiedz sobie na pytania i zapisz odpowiedzi (proponuję osobny duży zeszyt i pisanie odręczne), kim chciałeś być, co jest dla Ciebie ważne, jakie wartości są dla Ciebie ważne. Jakie masz cechy, jakie masz mocne strony?

Pomocne jest też posłużenie się kołem życia, czyli uświadomienie sobie aktualnego stanu wszystkich tych obszarów życia. Zapisanie aktualnego stanu, wybranie priorytetów w tym momencie życia, a następnie zdefiniowanie dobrze celów w poszczególnych obszarach.

Pokochaj siebie

Zadbaj o siebie, przede wszystkim o ciało. Aktywność fizyczna spowoduje, że człowiek od razu lepiej patrzy na życie. W aktywności fizycznej chodzi o to (to moje przemyślenia), aby:

• Była przyjemna
• Była regularna
• Poprawiała ewidentnie kondycję fizyczną i sylwetkę
• Poprawiał nastrój – zdecydowana euforia po, zamiast marazmu i rozleniwienia przed
• Służyła zdrowiu – czasami są różne ograniczenia zdrowotne.

Nawyki żywieniowe

Warto się im przyglądnąć i wyrzucić niezdrowe jedzenie i późne posiłki. Ja wykluczyłam pszenicę (jem tylko chleb żytni na zakwasie) i słodycze – bardzo szybko organizm odzwyczai się od słodkości. Piję więcej wody i zielonej herbaty. Ale też czasami piję kawę, bo po prostu ją lubię. Jednak tylko jedną dziennie, a nie hektolitry, jak zazwyczaj bywało w pracy.

Waga ciała

Może nie masz problemów z nadwagą, ale zdrowe ciało to podstawa. A po czterdziestce zmniejsza się metabolizm i wtedy trzeba zmienić nawyki żywieniowe, obowiązkowo i regularnie zacząć biegać. Polecam stronę znajomego eksperta http://treningbiegacza.pl/.

Harmonia i szczęście

Jest stare powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch i jest to prawda. Poza tym, jak człowiek jest zdrowy i sprawny fizycznie, ma też większą ochotę na seks. A to też bardzo ważna cześć życia. Seks połączony z miłością to jest coś, o co trzeba w życiu dbać, tak uważam. Dlatego tak ważny jest szczęśliwy i pełen miłości związek.

Jeżeli po uruchomieniu ciała w dalszym ciągu będziesz miał problemy z emocjami, wtedy naprawdę potrzebny jest dobry psychoterapeuta.

W kole życia jest też życie duchowe. Bez tej części nie odnajdziesz szczęścia, nie odnajdziesz siebie. Odpowiedz sobie, co jest dla Ciebie tą sferą duchową i zadbaj o nią.

Wsparcie

W rozwoju osobistym, zawodowym, pokonywaniu kryzysów itp. potrzebne jest wsparcie, regularne wsparcie. Wsparcie różnych osób, w różnych kręgach.

Zastanów się, jakie Ty masz grupy wsparcia. Bo to dzięki relacjom z ludźmi rozwijamy się. Szukaj tych dobrych relacji. Co to może być?

• Rodzina – żona/mąż, dzieci
• Przyjaciele
• Znajomi
• Koledzy z pracy/byłej pracy/inni koledzy
• Koledzy z zajęć sportowych lub hobby
• Znajomi z jakichś szkoleń

Kiedy uświadomiłam sobie, że potrzebuję wokół siebie jakichś ludzi, nagle okazało się, że zaczęłam ich poznawać. Ale trzeba zastanowić się też, jak w obecnej sieci znajomych znajdziesz różnego rodzaju wsparcie.

Oprócz wsparcia społecznego potrzebujesz też wsparcia strukturalnego (używając nomenklatury z mojego bloga http://niezaleznykonsultant.blogspot.com/). Taką strukturą może być regularny mentoring, także psychoterapia. Taką strukturą jest też praca, jak też, co jest bardzo ważne, struktura czasu, rozkład dnia. To szczególnie ważne, kiedy wypada się z codziennego rytmu pracy.

Następny krok

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, pomyśl o mentoringu. Ja rozumiem mentoring kompleksowo. W ramach takiego wsparcia (mailowego najczęściej) dzielę się doświadczeniem i doradzam, wspieram i inspiruję.

To zawsze Ty będziesz podejmować decyzje, co jest dla Ciebie ważne i dobre. Ja służę tylko swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym oraz umiejętnością prowadzenia z Tobą dialogu.

Pozdrawiam serdecznie

Ewa Wardzała
Twoja Mentor-ka