sobota, 14 maja 2016

Psychologia & IT - sztuczna inteligencja

Sztuczna  inteligencja

Natrafiłam na książkę
https://www.researchgate.net/publication/265914285_INFORMATYKA_I_PSYCHOLOGIA_W_SPOLECZENSTWIE_INFORMACYJNYM
dotyczącą logiki wiarygodnego rozumowania, czyli tworzenia sztucznej inteligencji.

Warto sobie uświadomić konsekwencje tworzenia sztucznej inteligencji. Jeżeli zastąpi ona używanie mózgu przez człowieka, a już się to dzieje, człowiek stanie się marionetką w rękach sztucznej inteligencji.

Przykłady z życia

Młodzi ludzie, którzy nie umieją funkcjonować bez internetu i mediów społecznościowych zatracają elementarne umiejętności do przeżycia. A powiem więcej, w takiej symbiozie z rozproszonym i anonimowym tworem kształtuje się wadliwie charakter (symbiotyczny), a tożsamość, osobowość w ogóle nie wykształca się.

  • Poczucie rzeczywistości, przestrzeni - nawigacja w telefonie i w samochodach uniemożliwia wykształcenie naturalnego sposobu poruszania się w rzeczywistości. Obserwuję, jak młodzi ludzie w tramwaju zastanawiają się, jak mają iść po wyjściu z tramwaju. Bez telefonu i nawigacji nie potrafią już.
  • Podejmowanie decyzji życiowych - ludzie wrzucają zapytanie do wyszukiwarki albo pytają na forach, grupach społecznościowych, np. co ludzie sądzą o związku na odległość. I na tej podstawie podejmują życiowe decyzje.
  • Służba zdrowia -  człowiek jest dla lekarza tylko źródłem danych, które lekarz mozolnie wprowadza do komputera. A człowiek? Człowiek nie istnieje w relacji pacjent-lekarz. Pozostał tylko "ludzki interfejs" do przekazywania danych z jednego źródła (żywego) do drugiego źródła (cyfrowego). I ci przerażeni młodzi lekarze tylko tyle potrafią - analizować te cyfrowe dane. Nie interesują się Człowiekiem, nie nawiązują dialogu. 

Cywilizacja humanistyczna umiera

To jest fakt, to się dzieje. Technologia, która miała służyć człowiekowi sprowadziła człowieka do roli marionetki na usługach technologii - to o użytkownikach technologii.

Są jeszcze twórcy technologii, którzy myślą jak inżynierowie. Inne mają cele przy tworzeniu technologii, nie mają świadomości odpowiedzialności za ludzkie życie, na które wpływają poprzez tworzoną technologię.

W świecie technologii, sztucznej inteligencji, Człowiek jest gatunkiem wymierającym. Jeżeli nie prowadzimy dialogu z Drugim Człowiekiem, nie istniejemy. Odejdźmy od komputerów i zacznijmy rozmawiać. Nauczmy się od nowa sztuki dialogu.

1 komentarz:

  1. Niestety bardzo prawdziwe. Dodam jeszcze przedkładanie wygody i przyzwyczajeń co do używania licznych serwisów nad własną prywatność.

    Aczkolwiek dla przeciwwagi polecam książkę "Ekspansja pięknych umysłów", Zbigniew Pietrasiński. Autor wieszczy wręcz coś odwrotnego - powrót humanizmu.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania