piątek, 29 kwietnia 2016

Prawie maj

Spacerkiem po Krakowie, przed majowym weekendem.

Fontannowo w Parku Krakowskim
Patriotycznie i turystycznie
Kasztanowo u wylotu Szewskiej
Zielono nawet na Alejach

wtorek, 26 kwietnia 2016

Wieczne dzieci

Przeczytałam bardzo ciekawy i wartościowy wywiad z Zenonem Waldemarem Dudkiem "Wieczna dziewczynka i Piotruś Pan" przeprowadzony przez Katarzynę Gajdosz.

Wieczna dziewczynka

Udzielający wywiadu mówi, że to rzadsze zjawisko, niż syndrom Piotrusia Pana. Może to brzmi pocieszająco, natomiast ja znam wiele takich przypadków z życia. Może nie jest to temat jeszcze zbyt dobrze zbadany. Może jest to zjawisko dosyć nowe?

Pokuszę się o tezę, że ten model jest powielany - nieświadomie - w pewnych rodzinach. Podobnie zresztą, jako model roli mężczyzny. Bo tak naprawdę do tego sprowadza się problem według mnie, do nie podjęcia się roli dojrzałego mężczyzny lub dojrzałej kobiety w społeczeństwie.

Pan Dudek mówi: Kobiety z syndromem wiecznej dziewczynki pozostają psychicznie w fazie dziewczęcej: życie seksualne jest dla nich zabawą, praca zawodowa to ładowanie egocentryzmu i kariera bez względu na okoliczności, urodzenie dziecka i jego wychowanie to kłopot, a nie realizacja potrzeby macierzyństwa.

Swoją drogą, zastanawiam się, jak syndrom wiecznej dziewczynki ma się do syndromu Alicji w Krainie Czarów.

Piotruś Pan

Zapewne jest to zjawisko nie tylko częstsze, ale już dobrze rozpoznane i utrwalone, skoro znalazło reprezentację w literaturze pięknej. A udzielający wywiadu poświęca temu tematowi większość miejsca. Odnosi je do szerszego kontekstu. 

Od czasu Odrodzenia wzorce męskie w tradycji europejskiej ulegają dewaluacji i fragmentacji. Dzisiejszy mężczyzna jest pogubiony - spryt myli z kłamstwem i oszustwem, inteligencję z manipulacją, sprawiedliwość z przemocą i prawną biurokracją, uczucia z zachciankami, zwycięstwo ze szczęściem, wielkość z godnością, szlachetność z pychą itd. 

Współczesny świat

Pan Dudek kończy wywiad: 

Ludzie odwagi, zdrowej dyscypliny i męskiego honoru są dziś w mniejszości. Nie pasują do epoki. Dlatego, jak sądzę, los rodziny i społeczeństwa pozostaje w rękach Piotrusia Pana.  

Wbrew pozorom, wydźwięk artykułu jest pozytywny, daje nadzieję na przyszłość. Gorąco polecam jego lekturę, jako komentarz do rzeczywistości.



środa, 20 kwietnia 2016

Zakwitły pierwsze kasztany

20 kwietnia i kwitną kasztany, na egzaminy gimnazjalne.
Wcześniej, coraz wcześniej.
Okolice Ronda Mogilskiego w Krakowie.


Psychologia & IT

Będąc informatykiem, pracując w branży IT, bardzo często zapominamy o aspektach psychologicznych w naszym życiu i pracy.

Język matematyki, informatyki, algorytmicznego myślenia utrudnia w znacznym stopniu myślenie i rozumienie aspektów tzw. "miękkich", czyli "gorszych", dotyczących innych obszarów życia i pracy, czyli psychologii, socjologii, aspektów bycia człowiekiem.

Model emocji ABCD

Pomostem, jaki odkryłam parę lat temu, pomiędzy światem IT a "humanistyczną" częścią życia okazał się model emocji ABCD w RTZ - Racjonalnej Terapii Zachowania.

A - sytuacja
B - automatyczne myśli, przekonania 
C - emocje
D - działanie

To prosty algorytm, który pozwala nam zrozumieć nasze zachowania, emocje, a w konsekwencji działania pod wpływem tych emocji. Zrozumieć, aby w drugim kroku moc je zmienić, jeżeli chcemy zmienić coś w swoim zachowaniu albo też inni oczekują od nas takiej zmiany.

Bo warto słuchać ludzi, którzy przekazują nam cenne informacje o nas. Warto też dopytywać się o takie informacje, jeżeli mamy ich za mało albo wcale. Warto szukać takich ludzi i grup ludzi, w których możemy się rozwijać.

Psychologia & informatyka

Rozmawiam o psychologii językiem matematyki i informatyki, bo to jest mój naturalny język, długo ćwiczony. Teraz odkryłam świat humanistyczny i tym dzielę się z innymi. Bo to jest piękny świat, prawdziwe życie.

Technologia ma nam tylko służyć i ułatwiać życie, a nie zabierać nam możliwości wyboru, naszą wolność wyboru, możliwości pełnego rozwoju. Mamy też wewnętrzny komputer w naszym mózgu i wewnętrzne oprogramowanie. Warto je aktualizować i rozwijać :)

Harmonia życia

Człowiek to ciało i duch, umysł i serce. Czy żyjesz w równowadze tych czterech aspektów życia? Czy czujesz się spełniony i szczęśliwy?

Post scriptum

Poniżej zdjęcie "Sowy" Chromego spod Wawelu już nieaktualne, bo ostatnio zauważyłam obok jeszcze dwie małe sówki. Jak czytam, przywrócono w zeszłym roku rzeźbę z 1961 roku. Warto zobaczyć i uwiecznić.

piątek, 15 kwietnia 2016

Trzy drogi


Ostatnio przeczytałam o trzech drogach,  trzech trybach doświadczania siebie i świata. I chcę się tym podzielić, bo dla mnie było to porządkujące moją wiedzę o sobie.

1. „Równoważności psychicznej” – przekonania o tym, co myślą o nas inni traktujemy jako to, to sami czujemy wewnątrz. Rzeczywistość nas zalewa, nie mamy własnej tożsamości.

2. „Na niby” – odcinamy się od zagrażającej, wg nas, rzeczywistości. Ignorujemy wszystko, co nie zgadza się z naszymi przekonaniami.

3. „Refleksyjną” – siłę daje nam wewnętrzna wolność, dzięki której możemy być uważni na siebie, mieć do siebie dystans, otwierać się na rzeczywistość i ludzi.

Warto uświadomić sobie tę różnorodność, obserwować ją u siebie i u innych.

  •  Jaki tryb doświadczania siebie i świata rozpoznaję u siebie? 
  • Czy jest on spójny, czy może inną drogą podążam w życiu zawodowym, a inną w życiu prywatnym?
  • A może w obecności niektórych osób (tzw. autorytetów albo osób "ważnych") przyjmuję inny tryb postrzegania, niż w przypadku, kiedy jestem sama/sam?
  • Jak się czuję w obecnym trybie postrzegania siebie i świata?
  • Czy chciałby/chciałabym to zmienić? I jak mogłabym/mógłbym to robić?

Życzę wielu udanych wiosennych spacerów! Wiosna kwitnie i pachnie wokół :)

sobota, 2 kwietnia 2016

Działka w Radziszowie

Mam do sprzedania piękną działkę w podkrakowskim Radziszowie.
Z widokiem na Beskid Wyspowy.

Jeżeli ktoś ma marzenie o domu, to tutaj może go wybudować. Jest projekt, wszystkie pozwolenia, nadany numer domu.



piątek, 1 kwietnia 2016

Unity Tower 1 kwietnia 2016

Oficjalnie ruszyła budowa, czyli przebudowa "Szkieletora" na Unity Tower.
W deszczowy dzień upamiętniłam zdjęciami ten historyczny moment. Zmienia się krajobraz miasta.

Tak, jak obserwowałam budowę ICE, także z zainteresowaniem będę śledziła tę budowę. Zwłaszcza, że okolice Ronda Mogilskiego darzę sentymentem. Nieopodal, w budynku Obserwatorium Astronomicznego UJ w Ogrodzie Botanicznym studiowałam. Ulica Kopernika jeszcze się nie zmieniła tak bardzo, jak Rondo Mogilskie i jego najbliższa okolica.