sobota, 17 maja 2014

Po konferencji InfoMEET 17 maja w Katowicach

Z przyjemnością wygłosiłam kolejny wykład o emocjach w informatyce na konferencji InfoMEET, tym razem w Katowicach.

Dokładnie pół roku temu, 16 listopada 2013, wygłosiłam pierwszy raz wykład o emocjach. Później było jeszcze kilka różnych miejsc i różnych środowisk i zawsze padają ciekawe pytania. Przytoczę kilka, wraz z próbą odpowiedzi na niektóre. A wszystkim słuchaczom bardzo dziękuję za wspaniałą atmosferę na sali i dużą aktywność, to lubię!:)

Pytania z sali

P. Adam (wylosował ode mnie zaproszenie na konferencję CW IV Forum Jakości SI 13 czerwca 2014, na której wygłoszę prelekcję):
  • Jak zbadać oprogramowanie pod kątem emocji, jakie wywołuje ono u użytkowników? Odp. W przyszłości może się tym zajmować informatyka afektywna, obecnie to obszar UX, metody próbkowania, wywiadu pogłębionego - padały odpowiedzi z sali. Na pewno warto dobrze badać potrzeby użytkowników (a nie tylko polegać na zdaniu klienta-biznesu, zamawiającego oprogramowanie).
  • Jak zbudować zespół, uwzględniając też bilans emocji, profil emocjonalny, efekt synergii? Odp. Są różne ćwiczenia i metody, które umożliwiają zbadanie profilu emocjonalnego/psychologicznego pracowników - także padła odpowiedź z sali. Kierownik tworzonego zespołu ma mieć takie kompetencje, które pozwolą mu dobierać ludzi do zespołu tak, aby dobrze się mu z nimi pracowało.
  • W jaki sposób sprawnie przeprowadzić zespół przez etap dojrzewania? Odp. Wystarczy tydzień spędzania ze sobą czasu, w jednym miejscu, wykonywania różnych zadań, jak np. na treningu interpersonalnym, aby zespół dojrzał. Osobnym tematem są zespoły wirtualne.
P. Jakub:
  • Jak wykorzystać emocje i uczucia użytkowników do projektowania lepszych interfejsów i procesów, czyli jak z zaangażowania uzyskać większą wartość? Odp. Czasami tak niewiele trzeba, żeby użytkownik poczuł się "dopieszczony". Wystarczy uważnie go wysłuchać, zdiagnozować, co tak naprawdę dla niego jest ważne w pracy, jak interfejs i oprogramowanie mają mu ułatwiać pracę. Czasami wystarczy odpowiednie ułożenie przycisków, kolor tła, czy wielkość czcionki, czasami tyko odpowiednio dobrana szerokość kolumny z danymi. Takie detale decydują o ergonomii interfejsu, ale tej sygnalizowanej przez użytkownika, a nie tylko projektowanej teoretycznie, "na sucho". Ważne jest wsłuchanie się w rzeczywiste potrzeby użytkowników i zrozumienie, dlaczego to takie ważne, z czego to wynika. I użytkownik będzie zadowolony, bo po pierwsze otrzyma to, czego potrzebuje, a po drugie, ktoś go wysłuchał z uwagą. Ważne jest nauczenie się patrzenia oczami użytkownika, co tak naprawdę jest dla niego istotne. Czasami będzie to drobiazg, a zmieni myślenie użytkownika o tym oprogramowaniu, zmieni jego emocje. Małym kosztem można zdziałać bardzo dużo.
Inne pytania z sali:
  • Jak sobie poradzić ze złymi emocjami? Odp. Zmieniać emocje na dobre, poprzez zmianę myślenia, nawykowego, automatycznego, przekonań (model emocji ABCD).
  • Jak się ma sztuczna inteligencja do zarządzania emocjami?  Odp. To inny obszar, póki co (w kontekście ostatnich doniesień o zatrudnieniu oprogramowania w radzie nadzorczej jakiejś spółki).
  • Jak uwzględniać emocje w kontekście planowania projektów? - ludzie to nie "zasoby". Odp. Ważne jest, aby uwzględniać ludzkie emocje, pozwalać im zaistnieć, nie zamiatać pod dywan, zarządzać nimi. Pamiętać, że ludzie to nie tylko umysł, czyli praca, ale też ciało (zdrowe ciało, kondycja fizyczna), to także serce, pasja, nie zablokowane emocje w ciele) i duch (osoba zadowolona z życia pamięta o wszystkich tych aspektach życia). I trzeba pamiętać, że życie to nie tylko praca.
  • (już w kuluarach, po wykładzie) Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o wspomnianym projekcie Harimata, z informatyki afektywnej, zajmującym się diagnozowaniem autyzmu u dzieci. Odp. Bardzo się cieszę, że połączenie autyzmu i informatyki pojawia się na kolejnych moich konferencjach - najpierw zaprosiłam Pawła Jarmołkowicza na mój wykład, mówił o projekcie http://harimata.co/. Na kolejnej konferencji usłyszałam wykład o Fundacji http://pl.specialisterne.com/ która szkoli osoby dorosłe z autyzmem do pracy w branży IT (ma plan przeszkolić ich 1 mln, a SAP chce zatrudniać 1% swoich pracowników właśnie z autyzmem). I teraz słyszę o kolejnej inicjatywie tworzącej oprogramowanie dedykowane do tych kręgów osób. Cieszę się, że mogę łączyć ze sobą takie inicjatywy :)
Morał

Psychologia i informatyka mają ze sobą dużo wspólnego. Codziennie odkrywam kolejne wspólne kręgi zainteresowań i to jest budujące. Podążam dobrą drogą :)

Tak, jak na zdjęciu poniżej są ludzie na Rynku Głównym w Krakowie, tak w świecie technologii IT też są ludzie. I ludzie mają emocje, warto o tym pamiętać ...


I jedno ze zdjęć z konferencji (więcej na https://www.facebook.com/infomeet1)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania